• Pazartesi-Cuma 09:00-18:00 | Cumartesi 09:00-13:00

PRP Tedavisi

Mesai Saatlerimiz

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:00
  • Cumartesi 09:00 - 13:00
  • Pazar Kapalı

PRP Tedavisi

Herhangi bir yerimizde bir hasar olduğunda, bağışıklık sistemi hücreleri hemen çalışmaya başlar. Önce iltihap oluşurken, zamanla dokunun yapıştırılması, temizlenmesi daha aktiftir. Bir hasar, başından sonuna kadar tam olarak 21 günde tam olarak iyileşir. Bu normal inflamasyon sürecidir.

İnflamasyon sürecini bozan sebepler bu süreyi uzatır. Aynı bölgeye sürekli hasar uygulanması, ilaçlarla iltihabın durdurulması, bağışıklık sistemi yetmezlikleri bu duruma sıkça neden olur. Örneğin duruş bozukluğu sürekli hasar sebebidir. Ya da vitamin eksiklikleri bağışıklık sistemini zayıflatır.

PRP (Platelette Rich Plasma), hasarın ilk oluştuğu gün iltihabı başlatan trombosit denilen hücrelerin kandan toplanıp, hasar bölgesine uygulanması işlemidir. Bu şekilde normal iltihabi sürecin yeniden başlaması ve iyileştirmeyi tamamlaması hedeflenir. PRP tedavisinde ağrı kesici – antiinflamatuar ilaçların yasaklanması bu sebepledir. İnflamasyonun yani normal iyileşme sürecinin bozulmaması istenir. 

3 hafta arayla toplam 3 kez yapılması ise tekrar tekrar uyarı gönderip başarı ihtimalini arttırmak içindir.

İşlem şu şekilde yapılır: Hastadan yaklaşık 10 ml kan alınır, bu kan santrifüj edilir, trombositler toplanır ve genellikle enjeksiyon yöntemi ile hasar bölgesine verilir. 

PRP tedavisinin, daha çok uzman görüşünün belirleyici olduğu, uygulayan kişiye ve uygulanan hastalığa bağlı olarak değişen bir etki skalası vardır. Ne için kullanacağını bilen bir hekim çok etkili sonuçlar çıkarabilir.

Mesaj Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba!
Kliniğimiz ve Tedavilerimizle ilgili sorularınızı WhatsApp üzerinden bizlere iletebilirsiniz.