• Pazartesi-Cuma 09:00-18:00 | Cumartesi 09:00-13:00

Kuru İğneleme

Mesai Saatlerimiz

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:00
  • Cumartesi 09:00 - 13:00
  • Pazar Kapalı

Kuru İğneleme

Kuru iğneleme, aşırı yüklenmeler, ani hareketler vb. nedeniyle oluşabilecek kas ağrı noktalarını (veya tetik noktalarını) ortadan kaldırmak için fizyoterapide kullanılan invaziv bir tekniktir. Herhangi bir anestezik ya da madde kullanılmaz.Esas olarak miyofasyal tetik noktalarının tedavisinde kullanılır. Ancak bazı durumlarda diğer kas ağrıları için de endikedir. Akupunktur iğneleri kullanılarak kuru iğneleme yapılır. Bunlar deri yoluyla verilir ve tedavi edilmesi gereken kas bölgesine ulaşırlar. 

Akupunktur iğnesine benzer bir iğne kullanılır ve ağrıyı oluşturan noktayı bulunan bölgeye ulaşana kadar deriye batırılır. Bu teknikle, bu ağrılı noktalardan etkilenen kas mekanik olarak uyarmaya çalışılır.

Kuru İğneleme Nasıl İşlev Görür?

Kuru iğneleme, hastanın sunduğu ağrı veya semptomlarla ilgili olan kas noktalarında endikedir. Nokta bulunduktan sonra, iğne bu noktaya temas ettirilir. Bunun amacı, kas liflerinin yapısında bir mikro yırtık oluşturmaktır. Sonuç olarak, iltihaplanma ve bölgeye artan kan akışı meydana gelecek ve nosiseptif maddeleri azaltacaktır. Kuru iğneleme ile elde edilen şey, lokal olarak ağrıyı azaltan sinir sisteminin uyarılmasıdır. Azalan ağrı modülasyon yolları da aktive edilir.

Tetik Noktası Nedir?

Kaslarda bulunan ağrılı noktalardır ve söz konusu noktadan çok uzakta belirti verme kapasitesine sahiptirler. Buna iyi bir örnek, boyun bölgemizin ağrıması ve bize, bilgisayar başında saatlerce çalıştıktan sonra ağrının sırtımıza indiği veya baş ağrısına yol açtığıdır.

Kuru İğneleme Etkili Bir Tedavi Mi?

Evet, etkinliği, ağrıda önemli bir azalma sağlamasıyla sonuçlanıyor. Kas kaynaklı bu ağrılı noktalarla ilişkili semptomlarda iyileşme sunmasından dolayı teknik, her geçen gün daha popüler hale geliyor.

Daha fazla etkinlik elde etmek için, bu teknik, diğer tekniklerle birlikte bir fizyoterapi tedavisine dahil edilmelidir.

Mesaj Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba!
Kliniğimiz ve Tedavilerimizle ilgili sorularınızı WhatsApp üzerinden bizlere iletebilirsiniz.