• Pazartesi-Cuma 09:00-18:00 | Cumartesi 09:00-13:00

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Mesai Saatlerimiz

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:00
  • Cumartesi 09:00 - 13:00
  • Pazar Kapalı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, sinir, kalp, kas ve iskelet sistemlerindeki fonksiyonel ve fiziksel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsar. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti; çeşitli fiziksel yöntem ve tekniklerin hastaların tedavisinde kullanılmasını içerir ve hastaların genel sağlık gereksinimlerine göre çeşitlere ayrılır.

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon fizik tedavi ve rehabilitasyonun özelleşmiş bir alt birimidir.Bu rehabilitasyon şeklinin hastaya uygulanmasındaki temel amaç kas iskelet sisteminde ortaya çıkan problemlerin yol açmış olduğu işlev bozukluklarını ortadan kaldırmaktır.

Ortopedik rehabilitasyon; kırıklar, omuz ve diz yaralanmaları, fıtık, menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları, bel boyun rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik rehabilitasyon, fizik tedavinin alt dalı olup, sinir sistemi hasarı sonucunda oluşan hastalıklara özgü rehabilitasyon biçimidir. Yatak seviyesinden yürüme aşamasına dek tüm aşamaların fizyoterapist eşliğinde uygulandığı bir tedavi biçimidir. Bu tedavi aşamasında kas kasılmalarının iyileştirilmesi adına egzersiz, ortez, medikal yaklaşımlar ve botoks enjeksiyonu uygulamaları yapılabilmektedir.

Nörolojik rehabilitasyon; İnme ,omurilik yaralanmaları, parkinson, MS, kas hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Sporcu Rehabilitasyonu

Sporcuya özgü analiz ve değerlendirmelerin yapılarak sporcuyu yaralanmadan korumak ya da yaralanma sonrası spora dönüşü hedefleyen fizik tedavi alt dalıdır.Yaralanan bireylerin mümkün olan en kısa süre içinde eski performanslarına kavuşmaları amaçlanır. 

Sporcu rehabilitasyonu; Kas yırtıkları, menisküs, çapraz bağ yaralanmaları, tendon yaralanmaları gibi birçok durumda uygulanır.

Pediatrik Rehabilitasyon 

Pediatrik rehabilitasyon doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan ve çocuğun gelişimini kısıtlayan ,kas iskelet sistemi hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.Çocuğun fonksiyonel becerilerinin artırılarak yaşına uygun günlük yaşam aktivitelerini yapması hedeflenir.

Pediatrik rehabilitasyon; Serebral palsi, spina bifida, tortikollis, kas distrofileri, artrit gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Mesaj Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba!
Kliniğimiz ve Tedavilerimizle ilgili sorularınızı WhatsApp üzerinden bizlere iletebilirsiniz.